طرق رود,اخبار طرق,طرق نیوز

مسجد جامع طرقرود

مسجد جامع طرقرود

مسجد جامع(جمعه) طرق با قدمتي 700 ساله متعلق به دوره‌ي ايلخاني است و جزء آثار باستاني و ملی ايران ثبت شده است.

اين مسجد داراي دو ايوان شمالي و جنوبي (رو به قبله) و يک شبستان در غرب مسجد است که داراي محراب کاشيکاري شده است.

در ورودي اين شبستان در راهروي ورودي مسجد است. حياط مسجد دارايِ حوض است که حد فاصل بين دو ايوان شمالي و جنوبي مي‌باشد و به طور کلي مسجد داراي معماري اسلامي است.

محراب گچي ايوان جنوبي در اصل بنا وجود نداشته و به تازگي به بنا اضافه شده و دليل اين نظريه شکل معماري ايوان جنوبي و ايوان شمالي يعني شکل متقارن است که چنين چيزي را نمي‌پذيرد. [همچنين در و پنجره‌هاي آهني ورودي ايوانهاي شمالي و جنوبي در قبل وجود نداشته و به تازگي به آن اضافه شده].

طاقهاي آجري بسيار زيبا با شکلي متقارن و ستونهاي مربع شکل موجود در بنا قدمت اين بنا را نشان مي‌دهد. کف ايوان‌ها و شبستان مسجد کاملاً تخته پوش است تا فرشها و زيراندازها از نم موجود در زمين بنا دور باشد.

درِ وروديِ اصلي چوبي است و داراي نقوش برجسته مي‌باشد که اخيراً ترميم شده است و از شکل در و دستگيره‌هاي آن مي‌شود گفت که متعلق به خود مسجد است، اما هيچگونه تاريخ يا نوشته‌اي در روي آن وجود ندارد.

راهرويي در ورودي از کوچه را به حياط متصل مي‌کند. درختي با نام صبرين(درخت صبر(کاج)) با شکلي خاص در حياط مسجد وجود دارد. به گفته‌ي اهالي شبيه اين درخت در ايران وجود ندارد. [تنه بسيار ضخيم اين درخت سن بالاي اين درخت را مي رساند.]

آثار متعددي در اين مسجد وجود داشته که به علت سهل‌انگاري به سرقت رفته و خبر موثقي از وضعيت آنها در دست نيست.

 به گفته‌ي ساکنين طرق احتمال آتشکده بودن اين بنا در قبل از بناي فعلي وجود دارد. اين بنا توسط اهالي و ميراث فرهنگي مقداری مرمت و بازسازي شده و توجه گردشگران داخلي و خارجي را به خود جلب نموده است.

 

برگرفته از qasedaketarq.blogfa.com

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۸ساعت 0:56  توسط موذنی  |